Relacja pomiędzy płatnikiem a pracownikiem
Skoro płatnik składek odpowiedzialny jest za to, by dopełnić za pracownika obowiązki związane z ubezpieczeniami, czasem warto skontrolować całą tę sytuację, by upewnić się, że rzeczywiście jesteśmy ubezpieczeni. Wystarczy w tym celu uważnie śledzić historię własnego ubezpieczenia, poprzez korzystanie z indywidualnego profilu na stronie PUE. Po wejściu na stronę możemy szybko zobaczyć, co na bieżąco zaistniało na naszym koncie i czy są jakieś związane z tym zagrożenia bądź profity. Do ubezpieczonych co roku rozsyłana jest także Informacja o stanie konta w formie klasycznego listu. Jeśli czujemy potrzebę zdobycia w wybranej chwili informacji o stanie naszego konta oraz o jakości pracy płatnika i wywiązywania się z przynależnych mu obowiązków, możemy udać się do najbliższej placówki ZUS. Szczegółowa okazja nadarza się zwłaszcza w drugim tygodniu, gdy organizuje się cykliczne Dni Ubezpieczonego. Całej akcji przyświeca hasło „Warto wiedzieć więcej”.
W tych dniach wielu Polaków decyduje się przełamać niewidzialną barierę i udaje się do ZUS-u, by zasięgnąć potrzebnych informacji technicznych i być na bieżąco ze zmianami wpływających na stan ich kont. Jeżeli po zdobyciu informacji dopatrzymy się błędów w funkcjonowaniu, wskazana jest interwencja u płatnika odpowiedzialnego za nasze składki, a także w najbliższej dla nas placówce ZUS. Wypełnia się formularz lub opracowuje pismo we własnym zakresie. Tam podaje się wszelkie dane, dzięki którym identyfikacja zajmie minimum czasu (dane osobowe, pesel, seria oraz numer dowodu, a także miejsce zamieszkania).
Jeśli przełożony płaci podwładnym za pracę „na czarno”, to straty są naprawdę bardzo duże, choć w pierwszym momencie mało kto się nad nimi zastanawia. Odbija się to zawsze na wysokościach świadczeń pochodzących z ubezpieczeń społecznych, które otrzymywać ma pracownik. Problem ten dotyczy nie tylko dnia dzisiejszego, ale także chwil, gdy dopada nas choroba i naturalnie emerytur. A przecież powinno się o nich myśleć ze znacznym wyprzedzeniem, by łatwiej oszacować wartość przyszłych dochodów. Ubezpieczonemu pracownikowi na koncie ewidencjonuje się składkę obliczoną od podstaw wymiarowych wykazanych poprzez osobę odpowiedzialną za płacenie składek, od niższej kwoty niż rzeczywiste, otrzymywane wynagrodzenia za pracę. Prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą oraz ludzie z wolnymi zawodami często zaświadczają kwotę składek nie mającą potwierdzenia w realnych dochodach. Wartość składek zawsze będzie przekładała się na wysokość emerytury. Jeśli korzystamy z mniejszych obciążeń w trakcie czynności zawodowej – tym mniejsza będzie niestety emerytura.