Czy warto zaciągać kredyt pod zastaw mieszkania?
Kredyt pod zastaw mieszkania może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które planują poczynienie większych inwestycji. Dzięki sporej ilości gotówki otrzymanej od banku sfinansujemy niejeden życiowy cel. Z pożyczką hipoteczną wiąże się jednak konieczność ustanowienia hipoteki na posiadanej przez nas nieruchomości, co w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do jej utraty. Czy warto zaciągać kredyt pod zastaw mieszkania? Na co zwrócić uwagę rozważając tego typu produkt bankowy?
Zobacz również informacje o programie Bezpieczny kredyt 2% w Trójmieście!
Pożyczka hipoteczna to nie kredyt mieszkaniowy
Zacząć musimy od tego, że pożyczka hipoteczna i kredyt mieszkaniowy to dwa zupełnie różne produkty finansowe. Łączy je wyłącznie samo ustanowienie hipoteki na nieruchomości. W przypadku kredytu mieszkaniowego banki dokonają zabezpieczenia na finansowanej nieruchomości, w przypadku pożyczki hipotecznej wpierw nieruchomość musimy w ogóle posiadać.
Środki pochodzące z pożyczki hipotecznej możemy przeznaczyć na dowolny cel, pieniądze z kredytu mieszkaniowego udostępniane są wyłącznie na określoną w umowie kredytowej nieruchomość. Nie możemy z nich kupić niczego innego.
Zapamiętaj! Kredyt mieszkaniowy, potocznie zwany kredytem hipotecznym to typowy kredyt celowy, udzielany na określony cel. Pożyczka hipoteczna to kredyt konsumpcyjny zabezpieczony hipoteką.
Kredyt pod zastaw mieszkania – wady
Nie bez powodu zaczynamy od wad, a nie zalet pożyczki hipotecznej. Musimy bowiem w tym miejscu wyraźne podkreślić, że pożyczając od banku pieniądze, ryzykujemy utratą mieszkania, jeśli w trakcie spłaty podwinie nam się noga. Przed zaciągnięciem kredytu pod zastaw mieszkania powinniśmy bardzo dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw, ale przede wszystkim dobrze, jeśli nie perfekcyjnie określić nasze możliwości finansowe i stworzyć plan działania. W przypadku kredytów gotówkowych bez zabezpieczeń zawsze mamy jeszcze możliwość wyjść z problemów finansowych właśnie dzięki pożyczce hipotecznej, gdy nie jesteśmy w stanie spłacać jej, nasza sytuacja może się mocno skomplikować, co finalnie doprowadzi do utraty nieruchomości.
Wadą kredytu pod zastaw mieszkania jest także dość długi proces jego pozyskania, który wiąże się z koniecznością przedłożenia bankowi wielu dokumentów dotyczących zarówno naszej zdolności kredytowej, ale przede wszystkim samej nieruchomości. Musimy liczyć się z tym, że bank będzie dokładnie weryfikował stan prawny mieszkania czy domu oraz szacował wartość nieruchomości. Na tej podstawie podejmie decyzję o ewentualnym udzieleniu kredytu pod zastaw mieszkania. Wtedy także zapadnie decyzja o wysokości pożyczki hipotecznej, którą otrzymamy.
WAŻNE! Kredyt pod zastaw mieszkania wiąże się z weryfikacją naszej zdolności kredytowej, a także samej nieruchomości. Jeśli zależy nam na szybkim pozyskaniu środków, warto zwrócić się o wsparcie do doświadczonego eksperta kredytowego, który pomoże przejść ten proces.
Kredyt pod zastaw nieruchomości (mieszkania, domu, działki) – zalety
Zalet pożyczki hipotecznej, czyli kredytu pod zastaw mieszkania, domu, działki czy też lokalu handlowego lub usługowego jest na szczęście znacznie więcej, niż wad. Główną z nich jest naprawdę wysoka kwota finansowania, którą możemy otrzymać. W znakomitej większości banków w Polsce możemy liczyć nawet na 70 procent wartości nieruchomości. Wiele zależy tu jednak od polityki kredytowej banki oraz samej nieruchomości. Nie każda będzie bowiem dla instytucji finansowych tak samo atrakcyjna.
Kolejną zaletą kredytu pod zastaw mieszkania jest znacznie niższe oprocentowanie oraz ogólne koszty pożyczki, niż w przypadku standardowych kredytów konsumpcyjnych / kredytów gotówkowych. Wynika to ze znacznie mniejszego ryzyka kredytowego, właśnie dzięki samemu zabezpieczeniu (ustanowieniu hipoteki na nieruchomości). Wiele banków rezygnuje także z prowizji oraz dodatkowych, nierzadko bardzo kosztownych ubezpieczeń.
Plusem kredytu pod zastaw mieszkania lub domu jest także wydłużony okres kredytowania, który może wynieść nawet 20 lat. Na próżno szukać takich ofert w przypadku typowych kredytów gotówkowych bez zabezpieczenia. W ich przypadku maksymalny czas spłaty to średnio 120 miesięcy, czyli 10 lat.
Niewątpliwą zaletą kredytu pod zastaw mieszkania jest to, że pieniądze pochodzące z takiej pożyczki możemy przeznaczyć na dowolny cel. Warto zauważyć, że może to być jednak także wadą pożyczki hipotecznej, ale tylko w sytuacji, gdy nie obraliśmy sobie konkretnego planu działania, a pieniądze zwyczajnie przejemy.
WAŻNE! Starajmy się unikać pożyczki hipotecznej, jeśli nie mamy jasno obranego celu i rozsądnie przygotowanego planu działania. Bez nich możemy doprowadzić do tego, że zastawione mieszkanie zwyczajnie stracimy. Pożyczka hipoteczna charakteryzuje się długim okresem kredytowania oraz wysoką wartością, co zmniejsza ryzyko banku, ale jednocześnie zwiększa nasze.
Czy warto zaciągać kredyt pod zastaw mieszkania?
Jako doświadczeni eksperci kredytowi zawsze staramy się poznać naszych klientów, zanim zaproponujemy im dany produkt finansowy. Jeśli mielibyśmy określić, czy pożyczka hipoteczna jest dobrym produktem, to odpowiedź będzie twierdząca.
Należy jednak pamiętać o tym, o czym napisaliśmy powyżej. Cel, plan działania i niskie koszty pożyczki to czynniki, które musimy wziąć pod uwagę, zanim zaczniemy rozważać to zobowiązanie. Nie pozwólmy, aby chwilowa fascynacja nowym samochodem lub źle oszacowana inwestycja przyćmiły nasze realne możliwości.
Jeśli jednak jesteśmy pewni, że pożyczka hipoteczna będzie dla nas odpowiednia, poszukajmy najtańszej oferty kredytu pod zastaw mieszkania w Polsce. Najprościej skorzystać z bezpłatnego porównania ofert wielu banków u niezależnego eksperta kredytowego, który zrobi to za nas całkowicie za darmo!
Zdjęcia: Demaerre, in4 mal via Canva.