Kredyt refinansowany

Kredytu refinansowego nie zaliczymy z całą pewnością do grona kredytów konsolidacyjnych. Te zjawiska tylko na pozór są do siebie podobne. Niezależnie od tego, jakie przeznaczenie mają przydzielone kredyty oraz pożyczki - w kredycie konsolidacyjnym da się połączyć kilka zadłużeń w jedno. Przy zaciągniętym kredycie refinansowym, podczas przenoszenia zobowiązania z jednej instytucji bankowej do drugiej, zachowuje się cel wybranego kredytu. Kredyty refinansowe często przeznacza się na to, by spłacić kredyty hipoteczne. Można w niektórych bankach otrzymać także kredyty refinansowe na różne cele. Wiele osób dzięki tym kredytom spłaca swoje samochody. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z kredytu refinansowego, to zmieni się jego waluta, czas kredytowania i wartość oprocentowania.

W praktyce wygląda to specyficznie. Jeśli np. ktoś planuje zbudować swój własny dom, może wziąć kredyt hipoteczny w banku w tym celu. Umowa zostaje podpisana, dom staje w zawrotnym tempie, kończy się okres karencji i rozpoczyna okres spłaty kredytu. Nieoczekiwane przeglądanie, często nawet przypadkiem, ofert kredytowych może prowadzić do chęci zmiany banku. Przy zmianie można czasami zaoszczędzić nawet 10 000 złotych. Trzeba też dokładnie sprawdzić warunki umowy, jeśli zastanawiamy się nad zmianą. Niektóre banki mogą pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę. Jeśli okaże się, że prowizję pobiera się jedynie w momencie spłacania w czasie pierwszych pięciu lat okresu kredytowego, spłacanie rat w banku nie niesie ze sobą konieczności ponoszenia opłat. Można więc udać się do wybranego banku, oferującego kredyt refinansowy o oprocentowaniu nominalnym 7%, często niższym od wartości oprocentowania w wielu konkurencyjnych bankach. Podwyżka w pracy okazać się może dodatkowym atutem. Można dzięki temu można skrócić okres kredytowania o 5 lat. Zamiast 25 lat spłaca się kredyt przez 10 lat. Teoretycznie to niewielka różnica, w praktyce przez 5 lat można wbrew pozorom wiele zdziałać. Złożenie wniosku w banku i pozytywna decyzja sprawią, że zaoszczędzenie 10 000 złotych może w pozytywny sposób odbić się na naszych potrzebach oraz stanach naszych kont.

Pan Kowalski udał się więc do banku B, który oferował kredyt refinansowy z oprocentowaniem nominalnym 7%, a więc niższym o 1,5% od oprocentowania kredytu w banku A. Dodatkowo, w tzw. międzyczasie państwo Kowalscy dostali podwyżkę. Okazało się więc, że mogą skrócić okres kredytowania o 5 lat, czyli zamiast przez 25 lat spłacaliby kredyt przez 20 lat. Państwu Kowalskim do spłaty pozostało, o taką więc kwotę kredytu refinansowego wnioskowali w banku B. Kredyt uzyskali i dzięki temu udało się im zaoszczędzić ponad 10 000 zł. Kredyt refinansowy jest opłacalny tylko w momencie, gdy nie staniemy przed koniecznością uiszczania kosztów jego wcześniejszej spłaty. Najkorzystniej zdecydować się na ten kredyt w momencie, gdy stopy referencyjne gwałtownie spadają.