Faktoring Gdańsk, Gdynia, Sopot, bezpłatne porównanie ofert

Faktoring to usługa finansowa, która pozwala na finansowanie działalności przedsiębiorców. Znaczna część przedsiębiorców korzysta z wydłużonych terminów płatności za swoje usługi. Zdarza się, że oczekiwanie na zapłatę to nie dwa tygodnie, lecz nawet 60,90, czy 120 dni. Co zrobić, by nie ryzykować pojawieniem się zatorów płatniczych w wyniku opóźnień w płatnościach? 

Faktoring – co to jest?

Faktoring to odpowiedź na pojawiające się zatory płatnicze. Faktoring online daje gwarancję finansowania bieżącej działalności firmy, a na dodatek poprawia jej płynność. To sprawia, że przedsiębiorca może terminowo lub przedterminowo regulować własne zobowiązania.

Definicja faktoringu głosi, że świadczeniem tej usługi zajmuje się faktor. Usługa faktoringu polega na wykupieniu faktur od klienta, który jest dostawcą towarów lub wykonuje usługi na rzecz swoich kontrahentów.

Faktoring w Gdańsku – jak to działa?

Faktoring polega na tym, że klient przekazuje faktorowi wybrane faktury przed terminem ich płatności. Wtedy faktor wypłaty środków z faktury na konto firmowe klienta. Kontrahent ma obowiązek spłacenia faktury na konto faktora.

Faktoring to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorstw, które szukają szybkich źródeł finansowania. Warto zaznaczyć, że klient otrzymuje od ręki pieniądze za faktury, ponieważ faktor płaci za fakturę w dniu, w którym została ona przekazana przez klienta.

Rodzaje faktoringu i specyfikacja

W naszym kraju istnieje przynajmniej kilka możliwości faktoringowych. Mogą one łączyć się ze sobą lub występować oddzielnie. Faktoring można podzielić między innymi, z uwagi na:

  • charakter zobowiązania,
  • przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta,
  • czas zawiadomienia dłużnika o zawarciu umowy faktoringowej.

PEKAO Faktoring, a charakter zobowiązania

Faktoring sprzedażowy i zakupowy – to pełna nazwa dla usług faktoringowych. Przedsiębiorca przekazuje faktury faktorowi, a ten przelewa środki na konto swojego klienta. Są to środki w wysokości 80-90% wartości faktury. Wówczas faktor kupuje wierzytelność, a zadanie kontrahenta polega na jej spłacie.

Faktoring odwrócony – to inaczej faktoring dłużny. Mówimy o nim wtedy, kiedy przedsiębiorca zaciąga dług w firmie faktoringowej. Dług należy uregulować w określonym czasie. Przedsiębiorca przedstawia faktorowi wykaz firm, które zaopatrują go w produkty, dobra lub usługi i mogą korzystać z tej formy finansowania działalności.

Faktoring odwrócony – dostawcy otrzymują od faktora należne środki, dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca przedstawi im fakturę i wykaże, że wypełnił wszystkie uzgodnione warunki zamówienia. To rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorca ma większe możliwości zamówienia produktów lub usług, które są mu potrzebne do prowadzenia firmy. Dużą elastyczność daje fakt, że nie nie musi płacić za nie od razu.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty faktoringu w Gdańsku

Telefon: +48 533 88 78 78

Faktoring Gdańsk - bezpłatne porównanie ofert
Faktoring Gdańsk – bezpłatne porównanie ofert

Faktoring woj. pomorskie: przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta

Faktoring pełny – odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta jest całkowicie przeniesiona na faktora. Jeśli faktor wypłaci przedsiębiorcy zaliczkę za fakturę, a sam nie otrzyma zapłaty od kontrahenta, przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów. A tym samym nie ponosi żadnych kosztów. Nie musi także zwracać otrzymanej zaliczki, w przypadku bezregresowej faktury. 

Jeżeli faktura jest w regresie, przedsiębiorca może zapłacić za finansowanie. Dopiero po 6 miesiącach ubezpieczyciel wypłaci środki. Zwykle tego typu transakcje faktoringowe, są dodatkowo zabezpieczane ubezpieczeniem należności. Wtedy faktor otrzymuje pieniądze od ubezpieczyciela albo zleca windykację należności. 

Faktoring niepełny – faktor wykupuje wierzytelność od przedsiębiorcy, ale nie bierze odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta. Kiedy dłużnik spłaci należność faktorowi, na przedsiębiorcy będzie spoczywał obowiązek spłaty. 

Faktoring mieszany – posiada elementy powyższych dwóch rodzajów faktoringu. Firma zajmująca się faktoringiem uzgadnia kwotę, do której będzie ponosiła odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika. Przekroczenie kwoty powoduje, że koszty faktoringu spadają na przedsiębiorcę. Ten musi spłacić należność z faktury. 

Faktoring mBank: czas zawiadomienia dłużnika o zawarciu umowy faktoringowej

Faktoring jawny – to usługa, w której jedna ze stron musi natychmiastowo powiadomić kontrahenta o cesji wierzytelności. A także wysłać informację o spłatach należności na konto faktora. Jest to najpopularniejsza i najtańsza usługa faktoringowa w Polsce. 

Cichy faktoring – kontrahent nie dostaje powiadomienia o cesji wierzytelności. Jeśli dłużnik ureguluje należność na konto faktoranta, jego obowiązkiem jest przekazanie tej wpłaty faktorowi. Bywa, że przedsiębiorcy decydują się na ten typ faktoringu z obawy o dużą ilość formalności w przypadku innych rodzajów faktoringu. Właściciele firm bardzo często boją się reakcji klienta na cesję wierzytelności. 

W zdecydowanej większości faktoring jednak wpływa pozytywnie na ocenę danego dostawcy. Dzieje się tak, ponieważ firma faktoringowa przed nawiązaniem współpracy, dokładnie sprawdza finansową sytuację przedsiębiorcy. 

Gdańsk, Sopot, Gdynia: korzyści z faktoringu

Faktoring jest coraz częściej wybierany przez przedsiębiorców. Nie tylko polskich, ale również zagranicznych. Decyzji o wyborze faktoringu nie musisz podejmować samodzielnie. Faktoring ING, PEKAO, mBank? Jeśli nie wiesz, jaki faktoring wybrać, nasi eksperci pomogą Ci wybrać odpowiednią usługę dla Twojej firmy. 

Eksperci Finansowi z Gdańska odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i bezpłatnie pomogą Ci w doborze odpowiedniej usługi faktoringu. Decydując się na usługę faktoringu, zabezpieczasz transakcje i zyskujesz pewność zachowania płynności finansowej. 

Pewność i gwarancja otrzymania środków za usługi, czy produkty, ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo firmy. Faktoring nie tylko zabezpiecza płynność finansową, ale chroni również przed opóźnieniami w płatnościach faktur lub przed najgorszym scenariuszem, jakim jest próba kradzieży i brak wynagrodzenia za dostarczenie konkretnych towarów i usług. 

Nie czekaj, skontaktuj się z nami

Chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiednią usługę fakturingową dla Twojego przedsiębiorstwa lub działalności gospodarczej. Bezpłatnie wskażemy Ci odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy i odpowiemy na wszystkie pytania. 

Nasi niezależni eksperci finansowi to ludzie doświadczeni nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Chętnie dzielimy się wiedzą i wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Zadzwoń do nas lub skontaktuj się z nami mailowo. 

Sprawdź również – kredyty dla firm


arrows
Nasi partnerzy
SuperFundRaiffeisen POLBANKWealth SolutionsWBKBRE Bank SABank PekaoGenerali
Noble FundsNordeaMillennium BankMeritum BankmBankLegg MasonING
BOŚ BankAXAAllianzBank BGŻDeutsche BankMillennium BankGetIn Bank