kredyt bez wkładu własnego trójmiasto

Kredyt bez wkładu własnego Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot).

Kredyt bez wkładu własnego Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Kredyt bez wkładu własnego to rozwiązanie, które w ramach Polskiego Ładu wprowadziła partia rządząca. Młode małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dziecko mają zyskać możliwość łatwiejszego dostępu do kredytów hipotecznych. Z programu skorzystać ma nawet 80 tys. rodzin rocznie. Kiedy kredyt bez wkładu własnego będzie dostępny w Trójmieście? Od kiedy będzie możliwość wnioskowania o mieszkanie bez wkładu własnego w takich miastach jak Gdańsk, Gdynia czy Sopot? Czy kredyt hipoteczny z gwarancją różni się czymś od zwykłego kredytu hipotecznego?

Polski Ład i mieszkanie bez wkładu własnego 2022

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy, który według Prawa i Sprawiedliwości ma być odpowiedzią na nierówności społeczne oraz swoistą reformą podatkową. Prócz takich zmian jak wyższa kwota wolna od podatku, brak opodatkowania emerytów, którzy decydują się na dalszą pracę czy budowę domów do 70 metrów kwadratowych bez zezwolenia, Polski Ład wprowadził także tzw. mieszkania bez wkładu własnego.

Brzmi dość dziwnie, jednak tym sformułowaniem wielokrotnie posługiwał się premier Mateusz Morawiecki i często padało ono również z mównicy sejmowej. Posługiwali się nim także politycy promujący Polski Ład na wszelkiej maści konferencjach prasowych.

Artykuł przy współpracy z Wealth4Living.net

Mieszkanie bez wkładu własnego czy raczej kredyt bez wkładu własnego polegać ma na tym, że osoby, które spełnią pewne warunki, otrzymają od Banku Gospodarstwa Krajowego gwarancję, dzięki której nie będą musieli dokonywać wpłaty własnej podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Oznacza to zatem, że kredyt hipoteczny – na mieszkanie lub budowę domu – będzie zaciągany na 100 procent wartości nieruchomości. Do spłaty będzie zatem pełna kwota udzielona na zakup mieszkania powiększona naturalnie o odsetki, marżę, prowizję czy koszty ubezpieczenia.

Kredyt bez wkładu własnego Trójmiasto – warunki

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym bez wkładu własnego bez względu na to czy pochodzą z Trójmiasta, czy innej części kraju, aby móc wnioskować o gwarancję BGK, muszą spełnić pewne warunki. Rządzący zdecydowali, że preferencyjne kredyty hipoteczne adresowane będą wyłącznie do osób w wieku 20-40 lat.

Kolejnym, niezwykle istotnym z perspektywy osób zainteresowanych kredytem bez wkładu własnego warunkiem jest to, że aby się o niego ubiegać, nie można posiadać prawa do żadnej innej nieruchomości, jak mieszkanie czy dom. Posiadanie mieszkania czy domu przekreśla szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego z gwarancją Skarbu Państwa.

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego adresowany jest wyłącznie do małżeństw z minimum jednym dzieckiem lub osób samotnie wychowujących dziecko. Dyskwalifikuje to zatem wszystkie samotne, bezdzietne osoby, czyli tzw. singli.

Jesteś zainteresowany zakup mieszkania lub domu na terenie Trójmiasta? Szukasz kredytu hipotecznego na nieruchomość położoną w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie? Skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego z Twojej okolicy i bezpłatnie porównaj oferty kredytów mieszkaniowych wielu banków.

Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, jest zdolność kredytowa. Osoby zainteresowane wsparciem państwa w postaci gwarancji BGK, aby móc otrzymać kredyt bez wkładu własnego, muszą wykazać się możliwościami finansowymi, podobnie, jak w przypadku każdego innego kredytu. Pamiętajmy przy tym, że brak wpłaty własnej na mieszkanie czy budowę domu, będzie skutkowało obniżeniem naszej zdolności kredytowej, przez co zakup mieszkania w Trójmieście może być ograniczony.

Na jaką nieruchomość w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie, można przeznaczyć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Rządzący ustalili, że kredyt hipoteczny z gwarancją wkładu własnego udzielony może zostać wyłącznie na zakup mieszkania z rynku wtórnego oraz pierwotnego lub ewentualną budowę domu. Oznacza to, że osoby planujące sfinansowanie zakupu gotowego domu z kredytu bez wkładu własnego, muszą zmienić plany lub skontaktować się z ekspertem kredytowym z Trójmiasta, który pomoże dobrać alternatywne rozwiązanie. Kredyt z gwarancją BGK nie będzie także dostępny na zakup działku budowlanej, chyba że od razu chcemy postawić na niej dom i on także będzie finansowany tym kredytem.

Kiedy mieszkanie bez wkładu własnego w Trójmieście?

Mimo że większość zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu weszła w życie z początkiem nowego roku, to na kredyt bez wkładu własnego mieszkańcy Trójmiasta i wszystkich innych regionów Polski będą musieli jeszcze poczekać.

kredyt bez wkładu własnego trójmiasto
Kredyt bez wkładu własnego Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot).

Ustawa o mieszkaniu bez wkładu własnego przewiduje bowiem okres przejściowy, który wynosi w tym wypadku dokładnie 6 miesięcy. W tym czasie Bank Gospodarstwa Krajowego musi przygotować wszelkie formalności związane z udzielaniem kredytów hipotecznych przez banki komercyjne i zawrzeć z nimi stosowne umowy.

Kredyt bez wkładu własnego Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia, Sopot – które banki przyjmują wnioski?

Zgodnie z tym, co napisaliśmy powyżej, kredyt bez wkładu własnego nie jest jeszcze dostępny w żadnym banku w Gdańsku, Gdyni ani Sopocie. Wniosków nie przyjmuje jeszcze także żaden bank w kraju. Pierwszych ofert kredytów hipotecznych z gwarancją wkładu własnego możemy oczekiwać dopiero na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Które banki będą przyjmowały wnioski? Póki co nie ma aktualnie żadnych informacji na ten temat, jednak możemy oczekiwać, że kredyty z gwarancją BGK będą dostępne w największych bankach udzielających kredytów hipotecznych na skalę masową. Jeśli chcemy skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego szybko, warto uprzednio skontaktować się z niezależnym ekspertem kredytowym z Gdańska, Gdyni lub Sopotu, który dzięki współpracy z wieloma bankami z całego kraju, jako jeden z pierwszych otrzyma dostęp do kredytów bez wkładu własnego.

Zdjęcie główne: Robert Kwiatek via Canva.