Zasady wzorowego kredytobiorcy
Zazwyczaj bywa tak, że w pierwszej chwili, gdy ktoś z nas ubiega się o pożyczkę, w głowie od natłoku pojęć przedstawianych żywiołowo przez konsultanta pojawia się znienawidzona „czarna magia”. Różnicę między kredytem a pożyczką większość z nas dostrzega z łatwością, ale bardziej skomplikowane pojęcia, przypisywane do klasycznego, „bankowego bełkotu” nie będą już tak proste do zrozumienia. Sytuację będzie z pewnością komplikował jeszcze fakt wypisania tych „cudów” na formularzach zaskakująco małym druczkiem. Jeśli nie posiada się podstawowej wiedzy dotyczącej brania kredytów oraz pożyczek i zadłuża się bezmyślnie i bezrefleksyjnie - to mamy już gotową drogę do piekła. Zobowiązania finansowe zaciągać można w sposób rozsądny oraz przemyślany, wystarczy jedynie trzymać się ściśle określonych zasad. Liczy się także zaradność, by w wyniku niesprzyjania nam różnych zdarzeń móc poradzić sobie z zaległościami, które mogą dopaść nawet najbardziej sumiennych klientów banków. Dziś nie wszyscy mogą pochwalić się szczęściem finansowania wszystkich swoich potrzeb z własnych środków. Nierzadko konieczność wydatków przewyższa realny stan portfela.
Wzorowy kredytobiorca z jednakową powagą podchodzi do tematu kredytu i pożyczki, bez względu na to, czy pożycza kilkaset złotych, czy też kilkadziesiąt tysięcy. Traktowanie każdego zobowiązania z powagą i terminowością pozwoli wyzbyć się potencjalnych problemów. Trzeba pamiętać, że kredytobiorca, w przeciwieństwie do banków oraz korporacji finansowych nie może pochwalić się siłą obronną w postaci prawników, instytucji prawnych oraz specjalistów dbających na każdym kroku o interesy. Zachować rozsądek na każdym etapie procedury kredytowej – to święta zasada numer jeden. To normalne, że w najmniej oczekiwanym momencie pojawiają się pytania, wątpliwości, problemy z tym, by należność uregulować w terminie. Dobrze będzie posiadać wiedzę, w jaki sposób stosować reakcję na dane sytuacje i sprawnie je rozwiązać bez szkód dla kogokolwiek. Te zabiegi mają ogromne znaczenie wtedy, gdy okazuje się być coraz bliżej rozpoczęcia procesów windykacyjnych oraz poręczeniowych. Wiele informacji na temat świadomego zadłużanie się przekazać może klientom banków książka – poradnik pt. „Dekalog świadomego pożyczania, czyli rola kredytu w życiu człowieka”, napisany przez Rafała Tomkowicza.
W tej książce zawarto między innymi 10 podstawowych pojęć, które dotyczą życia na kredytu hipotecznego w obecnych czasach. Możemy się dowiedzieć, jak sprawnie zarządzać domowymi finansami, by nikt z najbliższych na tym nie ucierpiał. Pojęcia przedstawione są niezwykle klarownie i przejrzyście. Książka jest wypadkową obserwacji, które trwały ponad 14 lat. Od chwili jej przeczytania pojęcia typu RRSO zdolność kredytowa, poręczenie kredytowe, scoring nie będą już w nikim wzbudzały lęku oraz gęsiej skórki. Koszty zobowiązań rozkładane są na kartach publikacji na części pierwsze, poznajemy samodzielne techniki rozliczeniowe i uczymy się terminowości