Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Czy to możliwe? Jak to zrobić? Wyjaśniamy
Kredyty hipoteczne zaciągane są zwykle na długi okres. W zależności od naszych preferencji, a także możliwości finansowych, może to być nawet 25 lat. W tym czasie może się naprawdę wiele wydarzyć, a kredyt i tak trzeba dalej spłacać. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie, czy sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa, a jeśli tak, to jak się do tego zabrać. Odpowiadają eksperci kredytowi z Trójmiasta. Artykuł przy współpracy z bif24.pl
Mieszkanie w kredycie, to nie dożywocie
Zaczynamy od dość brutalnego porównania, jednak trzeba pamiętać, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu czy działki, nie jest jednoznaczne z tym, że spłacać będziemy musieli go do końca życia. W trakcie spłaty wydarzyć może się naprawdę wiele, a ani bank, ani my sami nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak potoczą się nasze sprawy.
Mimo że zaciągając kredyt hipoteczny mamy realne plany na życie, to przecież po jakimś czasie może dojść do chęci przeniesienia się w inny rejon świata czy potrzeba zmiany mieszkania na większe. Nierzadko osoby posiadające mieszkanie w dużym mieście po kilku latach chcą uciec od zgiełku i hałasu np. na przedmieścia, gdzie planują wybudować dom. Bez względu na to, jaki jest powód, dość często pada wtedy pytanie, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Odpowiedź jest zawsze ta sama, o czym poniżej.
Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Jeśli zastanawiasz się, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Tak! Można sprzedać i nie ma w Polsce prawa, które jakkolwiek by to ograniczało. Różnica pomiędzy sprzedażą mieszkania w kredycie i bez kredytu jest tak naprawdę wyłącznie w formalnościach i “danych odbiorcy przelewu” od kupującego.
Zauważmy w tym miejscu, że, mimo iż zakupiliśmy mieszkanie, posiłkując się kredytem mieszkaniowym, to tak naprawdę jego właścicielem jesteśmy my. Możemy nim dysponować, a więc sprzedać także. Trzeba jednak pamiętać, że bank udzielając nam kredytu, dokonał wpisu hipoteki w księdze wieczystej, a więc potrzebujemy zgody na jej wykreślenie. Bez tego nikt nie kupi od nas mieszkania. Bank będzie od nas wymagał zatem spłaty kredytu mieszkaniowego, ale nie wiąże się z to z koniecznością “wyłożenia” gotówki przed samą transakcją kupna-sprzedaży. Jak zatem się do tego zabrać?
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Jeśli zdecydowaliśmy się zmienić plany życiowe i chcemy sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, musimy pamiętać, że będzie wymagało to spełnienia pewnych formalności. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, bank musi dokonać usunięcia wpisu o hipotece z księgi wieczystej, a aby to zrobił, musimy spłacić zaciągnięte zobowiązanie.
WAŻNE! Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, nie ukrywajmy tego faktu przed potencjalnym kupującym. Sprzedaż takiego mieszkania nie jest skomplikowana, ale wymaga nieco więcej czasu, o czym wypada poinformować kupującego.
Sprzedaż mieszkania z kredytem krok po kroku
Krok 1 – Sprawdzenie wysokości zadłużenia
Gdy planujemy sprzedaż mieszkania z kredytem, pierwszym krokiem, który musimy zrobić, jest odwiedzenie banku, w którym zaciągnięty został kredyt hipoteczny i poinformowanie pracowników o zamiarze sprzedaży mieszkania. Poprośmy także o przygotowanie zaświadczenia o wysokości aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu wraz z odsetkami. Da ono nam jasny obraz kwoty, którą trzeba będzie spłacić, sprzedając mieszkanie.
Krok 2 – Pozyskanie kupca
Wiedząc, ile jesteśmy winni bankowi, możemy zająć się poszukiwaniem osoby, która odkupi nasze mieszkanie. W tym celu warto skorzystać z dostępnych online portali ogłoszeniowych, grup na portalach społecznościowych typu Facebook. Pomocne mogą być także specjalizujące się w obrocie nieruchomościami biura, jednak musimy liczyć się z koniecznością zapłaty pewnej prowizji.
Już na etapie pierwszej rozmowy z zainteresowaną osobą, warto poinformować ją o tym, że mieszkanie jest obciążone hipoteką.
Krok 3 – promesa bankowa
Aby kupujący miał pewność, że z zakupem mieszkania “nie będzie problemów”, należy przedstawić mu “jakiś dowód”. Będzie nim tzw. promesa bankowa, a więc dokument, w którym bank wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki. Po promesę warto udać się do banku, dopiero gdy znajdziemy już kupca, ponieważ zwykle ważna jest zaledwie 30 dni. Kupujący może wymagać także przedstawienia zaświadczenia o saldzie zadłużenia z tytułu kredytu, które otrzymaliśmy w kroku pierwszym.
Krok 4 – Spisanie umowy przedwstępnej
Jeśli udało nam się znaleźć osobę chętną na zakup naszego mieszkania, powinniśmy zawrzeć z nią umowę przedwstępną, która jest swoistym zabezpieczeniem obu stron transakcji. Warto pobrać także od kupującego zadatek, który również będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie.
Krok 5 – Spisanie umowy notarialnej
W tym kroku dochodzi już do sprzedaży mieszkanie, co musi zostać poprzedzone spisaniem – w obecności notariusza – umowy kupna-sprzedaży mieszkania. W umowie trzeba zawrzeć konkretną cenę sprzedaży, a w przypadku mieszkania z kredytem hipotecznym, także wskazania kwoty, którą kupujący przeleje bezpośrednio na rachunek banku. To właśnie ten przelew będzie jednoczesną spłatą kredytu, co pozwoli na przejście do kroku piątego, a więc wykreślenia hipoteki z KW.
Krok 6 – Uzyskanie listu mazalnego i wykreślenie hipoteki
Gdy kupujący dokona przelewu na rachunek kredytu, a tym samym kredyt hipoteczny zostanie zamknięty, możemy udać się do banku po tzw. list mazalny – dokument, który posłuży do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.
Gotowe – mieszkanie z kredytem hipotecznym zostało sprzedane.
Szukasz taniego kredytu mieszkaniowego? Skorzystaj z bezpłatnego porównania ofert wielu banków. Niezależni eksperci kredytowi z Trójmiasta czekają na Twój telefon.
Zdjęcia: in4mal, aaron007 via Canva.