O programie "Młodzi oszczędni"

"Młodzi Oszczędni” to nazwa cyklicznego projektu edukacyjnego. W jego ramach odbywa się wiele konkursów, akcji oraz zajęć. Konkursów z roku na rok przybywa i zyskują na nich nie tylko uczniowie, ale także całe szkoły włączające się do programu. Akcje przeprowadzane w ramach programu mają na celu uczulić najmłodszych na ideę bezpiecznego poruszania się w sieci spotkanie z pancernikiem Hatetepesem. Z powodzeniem organizuje się także rodzinne festyny rekreacyjno – sportowe, które promują oszczędzanie za pomocą przedstawiania impresji muzycznych oraz teatralnych. Organizuje się także „Święto Tabliczki Mnożenia”. Z bony, które w konkursach zdobyły poszczególne szkoły, kupowane są książki do szkolnych bibliotek z najlepszych sieci, czyli salonów EMPIK-u.

O programie młodzi oszczędni

Program może się pochwalić organizacją kiermaszów tanich książek, konkursów na hasła, slogany oraz limeryki mających przyczynić się do wytężonego promowania czytelnictwa. Warto także zwrócić uwagę na ogromne powodzenie konkursów Banknot w oczach SKO –wicza, oraz „Karta płatnicza w oczach SKO – wicza”. W turniejach bankowych dzieci, uczniowie pierwszych klas walczą o tytuł Małego Bankowca. „Wznosimy się w przestworza” to z kolei nazwa warsztatów twórczych, gdzie konstruuje się latawce oraz dekoruje je, by nawiązać tym samym do idei oszczędzania i świadomego wydawania pieniędzy. Wielu uczniów, którzy poznali smak zwycięstwa po wzięciu udziału w programie, odbywało wywiady radiowe. Reporterzy rozgłośni odwiedzali także szkoły i rozmawiali z najmłodszymi na temat systemów oszczędzania we współczesnym świecie.

Dzięki temu, że szkoły czynnie biorą udział w konkursach organizowanych przez SKO, zyskują niezawodne i często także kosztowne pomoce dydaktyczne na najwyższym poziomie. Do tych pomocy zaliczyć możemy między innymi nowoczesne tablice interaktywne, laptopy i komputery stacjonarne do pracowni i bibliotek, sprzęt audiowizualny, meble, a także wybrane elementy placów zabaw. Poprzez szczegółowe rozplanowanie wydatków pieniądze pochodzące od rodziców mogą z kolei zostać przeznaczone na coś innego. Jeszcze lepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy zajęcia z oszczędzania prowadzone są w sposób ciekawy dzięki stosowaniu publikacji dydaktycznych PKO Banku Polskiego. Program jest bardzo wyczulony na działalność charytatywną. Dzieci chętnie angażują się także w ten rodzaj pomocy. Zyskują na tym liczne w naszym kraju Domy Małego Dziecka. Ciekawym elementem programu jest także akcja „Nie marnuj jedzenia – myśl ekologicznie. Wszystkie te zabiegi na przyszłość sprawiają, że z dziecka ze smykałką do operowania pieniędzmi w przypadkowych kwotach wyrośnie osoba w pełni odpowiedzialna już za swoje dorosłe finanse.