Niska zdolność kredytowa a zaciągnięcie kredytu
Problem z niską zdolnością kredytową dotyka najczęściej młodych ludzi, będących na początku swojej kariery zawodowej i osiągających niewielkie dochody. Jednak, nawet osoby z wysokimi zarobkami mogą mieć problem z niską zdolnością kredytową. Zwykle jest to związane z posiadaniem już innych zobowiązań finansowych, na przykład: kredytów, kart kredytowych.
Co zatem wpływa na zdolność kredytową?
Są to przede wszystkim:
- wysokość miesięcznych dochodów,
- liczba osób na utrzymaniu,
- opłaty i inne miesięczne zobowiązania.
Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny nie ma żadnego wpływu na procedurę badania zdolności kredytowej. Ma jednak do dyspozycji wiele sposobów pomagających w jej zwiększeniu.
Metody podniesienia zdolności kredytowej:
Zaciągnięcie kredytu na dłuższy okres - wpływa na niższą miesięczną ratę, a w rezultacie na wyższą zdolność kredytową. Kredyt z ratami równymi zamiast rat malejących - zwiększa zdolność, ponieważ przy ratach malejących bank ocenia nasze finansowe możliwości kredytowe przy wysokości pierwszej najwyższej raty.
Posiadanie wkładu własnego zwiększa szanse na uzyskanie kredytu.
W przypadku braku wkładu własnego praktykowane jest ustanawianie hipoteki na innej nieruchomości niż ta, którą zamierza się kupić. Zabezpieczenie kredytu na nieruchomości, której wartość jest wyższa od kwoty kredytu obniża ryzyko banku, a tym samym zwiększa szanse na uzyskanie kredytu. Zaciągnięcie kredytu z drugą osobą może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Trzeba jednak sprawdzić, czy współkredytobiorca poprawi naszą zdolność, czy wpłynie na jej obniżenie.
Likwidacja debetu na koncie i karty kredytowej wpływa na poprawę zdolności kredytowej, ponieważ banki biorą je pod uwagę nawet, jeżeli z nich nie korzystamy.
Konsolidacja aktualnie posiadanych kredytów lub wydłużenie okresu ich spłaty wpływa na mniejsze miesięczne zobowiązania i tym samym podnosi zdolność kredytową.
Szybsze spłacenie kredytu gotówkowego obniży nasze miesięczne zobowiązania i zwiększy zdolność. Warto zatem wpłacić pozostałą kwotę kredytu, na przykład brakującą do końca kwotę 800 zł, zamiast spłacać ją w czterech kolejnych ratach. W chwili gdy staramy się o kredyt hipoteczny przy niskiej zdolności taki zabieg może zwiększyć zdolność kredytową nawet o 30 tysięcy złotych.
Niektóre banki oceniając wiarygodność przyszłego kredytobiorcy analizują jego historię kredytową. Dlatego przed wzięciem kredytu hipotecznego, warto z odpowiednim wyprzedzeniem dokonać drobnego zakupu na raty. W ten sposób pojawi się informacja w Biurze Informacji Kredytowej, dzięki czemu będzie można wykazać historię kredytową. Osoby bez takiej historii są traktowane jako kredytobiorcy podwyższonego ryzyka, ponieważ nie posiadają doświadczenia w obsłudze zobowiązań. Nie ma też możliwości sprawdzenia, czy zaciągnięte zobowiązania były przez nie terminowo regulowane.
Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu skontaktuj się z naszymi Doradcami Finansowymi, którzy zbadają Twoją zdolność kredytową oraz doradzą, co należy zrobić aby ją podnieść, ponieważ działanie na własną rękę może bardziej zaszkodzić niż pomóc.