„Mieszkanie dla Młodych” na 2020 rok

Realizacja programu Mieszkanie dla Młodych, który polega na udzielaniu dofinansowania na zakup mieszkania lub domu również na obszarze Gdańska, Gdyni i Sopotu, zaplanowana jest do końca 2018 r. Tego rodzaju wsparcie mogą otrzymać osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom, nie ukończyły jeszcze 35 lat lub mają co najmniej 3 dzieci i złożyły odpowiedni wniosek, natomiast muszą jednocześnie ubiegać się o kredyt hipoteczny. Pieniądze pochodzące z Banku Gospodarstwa Krajowego pokryją koszty zabezpieczenia wymaganego przez bank, a w niektórych przypadkach również częściową spłatę rat. Kredyt zaciąga się na co najmniej 50% ceny mieszkania lub domu oraz przynajmniej na 15 lat.

Mieszkanie dla młodych

Można składać wnioski o dopłaty MdM w 2017 roku.

W marcu 2016 roku skończyły się środki przeznaczone na tegoroczne dopłaty w ramach MDM. Jednak wciąż można składać wnioski, tylko że na kolejne lata. Co zrobić kiedy komuś bardzo zależy na kupieniu nieruchomości jeszcze w tym roku? Najlepiej zawrzeć z deweloperem umowę, że otrzyma on zapłatę co najmniej w dwóch w ratach, a druga z nich zostanie wypłacona w 2017 roku. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nie powinno być z tym większego problemu, natomiast na pewno trudniej będzie się porozumieć w tej sprawie z właścicielami nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego. Jednak tutaj wchodzi w grę rozwiązanie w postaci zaliczki, która zostanie zwrócona nabywcy w momencie uruchomienia środków pochodzących z MdM na 2017 rok.

Jeśli chodzi o mieszkania, które będą oddane do użytku w 2017 lub 2018 roku sytuacja jest dość prosta – składa się wniosek o wsparcie już teraz, a szanse na jego pozytywne rozpatrzenie są naprawdę duże. Warto wziąć pod uwagę, że w takiej sytuacji korzysta się z warunków, które obowiązują w tym roku i są one korzystniejsze niż przewidywane na rok 2017. Chodzi przede wszystkim o wymaganą wysokość wkładu własnego – teraz jest to najwyżej 15%, a będzie 20%. Poza tym jeśli ktoś kończy w 2016 roku 35 lat, to również jest to dla niego ostatnia szansa na staranie się o wsparcie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, chyba że wychowuje co najmniej 3 dzieci.

Jest jeszcze jeden powód dla którego warto wnioski o dopłaty MdM w roku 2017 składać już teraz. Jak pokazał ten rok środki bardzo szybko się wyczerpują, a do końca 2016 roku można rozlokować 50% kwoty przeznaczonej na kolejny rok. To samo dotyczy zresztą roku 2018. Nie ma więc na co czekać. Kiedy uda się ustalić warunki zapłaty za mieszkanie z deweloperem lub właścicielem warto od razu złożyć wniosek o dopłatę MdM i uruchomić kredyt. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Finansowymi działającymi na terenie Trójmiasta oraz całego woj. pomorskiego.

Telefon: +48 533 88 78 78