Kredyt na motor. Gotówkowy, czy samochodowy?
Kredyt na motor (kredyt na motocykl) jest doskonałą formą realizacji życiowych marzeń. Dzięki finansowaniu zewnętrznemu nie trzeba poświęcać miesięcy, a czasem nawet lat, na oszczędzanie pieniędzy na zakup jednośladu. W bankach do wyboru mamy dwa rodzaje kredytów na motocykl, które można wykorzystać, realizując obrany cel. Kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. Jaki rodzaj kredytu na motocykl wybrać? Który będzie bardziej opłacalny? Na jaki rodzaj kredytu na motor się zdecydować?
Kredyt na motor (motocykl)
Musimy zacząć od tego, że w dzisiejszym wpisie zamiennie będziemy posługiwać się pojęciem kredyt na motor, kredyt na motocykl / kredyt motocyklowy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że prawdziwy fan jednośladów nie posłuży się określeniem “motor” mówiąc o swojej maszynie, ale oba określenia są niestety zamiennie stosowane zarówno przez banki, jak i niedoświadczonych jeszcze motocyklistów.
Słowo wstępu mamy już za sobą, więc możemy przejść do samego poszukiwania finansowania oraz rozważania, który kredyt na motor / kredyt na motocykl wybrać.
Jeśli nasz wypatrzony jednoślad chcemy sfinansować kredytem bankowym, do wyboru mamy zasadniczo albo kredyt gotówkowy (kredyt konsumpcyjny), albo kredyt samochodowy. Ten ostatni mimo swej nazwy nie jest przeznaczony bowiem wyłącznie na zakup auta, a większość banków w Polsce udzieli go zarówno na zakup samochodu, jak i quada, kempingu, motorówki czy właśnie wymarzonego motocykla.
Kredyt samochodowy na motor (motocykl)
Jednym z wymienionych powyżej kredytów, które pozwolą sfinansować zakup motocykla, jest kredyt samochodowy. W tym miejscu trzeba podkreślić, że kredyty samochodowe to tzw. kredyty celowe, a więc takie, które przeznaczone mogą być wyłącznie na określony w umowie kredytowej cel. Zaciągając kredyt samochodowy na motor, nie można sfinansować np. dodatkowo wyjazdu w Bieszczady. Pieniądze pochodzące z kredytu w praktyce od razu wędrują na konto sprzedawcy / sprzedającego motocykl. Kredytobiorca otrzymuje jednak to, na czym zależało mu najbardziej – wymarzoną maszynę.
Kredyt samochodowy na motor jest stosunkowo tanim kredytem bankowym, co wynika z konieczności ustanowienia zabezpieczenia na finansowanym pojeździe. Ma to taki plus, że bank minimalizuje w ten sposób ryzyko kredytowe i jest w stanie obniżyć oprocentowanie, swoją marżę czy też prowizję. Zabezpieczenie, bez względu na rodzaj, zwykle wiąże się jednak z tym, że nie nie możemy motocykla w tym czasie ani sprzedać, ani przepisać (naturalnie bez zgody / wiedzy banku).
W Polsce zwykle do czynienia mamy z jednym z dwóch rodzajów zabezpieczeń kredytów samochodowych. Jeden to zastaw rejestrowy, drugi zaś przewłaszczenie na zabezpieczenie. Oba działają w ten sposób, że jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty kredytu na motor, instytucja przejmie pojazd, sprzeda go, a środki ze sprzedaży rozliczy w ramach udzielonego kredytu.
Prócz jeden z form zabezpieczeń, które wymieniliśmy powyżej, trzeba liczyć się także z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC motocykla, co również ma zabezpieczyć interesy banku np. w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej motocykla.
WAŻNE! Polisa AC na motocykl zabezpieczenia jednocześnie samego kredytobiorcę. Jeśli maszyna ulegnie zniszczeniu, np. w wypadku lub zostanie skradziona, bank otrzyma odszkodowanie, a kredytobiorca nie będzie musiał spłacać kredytu na motor, którego fizycznie już nie posiada.
Kredyt samochodowy na motor można otrzymać już w ciągu kilku dni, jednak trzeba pamiętać o tym, że bank wymaga przedłożenia dokumentów maszyny, która ma być finansowana. Niezbędne będzie zatem zdobycie kserokopii dowodu rejestracyjnego motocykla, a także umowy kupna-sprzedaży lub faktury od sprzedawcy. Z kompletem dokumentów należy udać się do banku i wypełnić stosowny wniosek kredytowy. W poszukiwaniu taniego kredytu samochodowego na motor pomóc może niezależny ekspert kredytowy, który wcześniej bezpłatnie porówna oferty wielu banków z Polski.
Kredyt gotówkowy na motor (motocykl)
Jak wspomnieliśmy już na wstępie, drugim rodzajem kredytu na motor, który można wykorzystać w zakupie motocykla, jest kredyt gotówkowy. Ogromnym plusem kredytów konsumpcyjnych jest brak zabezpieczeń, dzięki czemu od samego początku jesteśmy jedynymi właścicielami motocykla, na którym nie dokonano zastawu. Brak zabezpieczenia jest jednak jednocześnie minusem, ponieważ wzrasta w ten sposób ryzyko banku. A to, instytucja wynagrodzi sobie znacznie wyższymi kosztami. Można liczyć, że wzrośnie zarówno oprocentowanie kredytu, jak i marża banku oraz prowizja za udzielenie. Niektóre instytucje będą oczekiwały także dodatkowego ubezpieczenia, ale już nie AC, a takiego, które zabezpieczy umowę np. na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę.
Kredyt gotówkowy na motor ma jednak ogromny plus w postaci łatwości pozyskania i szybkości finansowania. W wielu przypadkach kredyt na motor można otrzymać już w ciągu kilku godzin, a nierzadko wystarczy przeklikanie aplikacji i pieniądze mogą trafić na nasze konto.WAŻNE! Kredyty online często są nieco droższe od tych, które może mieć w ofercie ekspert kredytowy. Przed wysłaniem wniosku o kredyt gotówkowy na motor czy każdy inny cel, warto wcześniej bezpłatnie porównać kredyty w różnych bankach.
Zdjęcia: locoroyal, mihtiander / Canva.