Jaki kredyt na zakup łodzi

Jaki kredyt na zakup łodzi, żaglówki, motorówki?

Jaki kredyt na zakup łodzi, motorówki, żaglówki? Samochodowy czy gotówkowy?

Mieszkasz w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie? Planujesz zakup samochodu, łodzi, motocykla, ale nie masz odpowiedniej ilości oszczędności? Pomocny będzie kredyt bankowy lub leasing. W przypadku kredytu do wyboru mamy generalnie tylko dwie możliwości. Kredyt samochodowy oraz kredyt gotówkowy. Który z nich wybrać? Która forma finansowania własnego pojazdu będzie najodpowiedniejsza? Na jaki kredyt na zakup łodzi, motorówki lub innego pojazdu możemy liczyć w Trójmieście?

Artykuł przy współpracy z vwzone.pl

Kredyt na zakup łodzi, motorówki, skutera lub samochodu Trójmiasto

Osoby planujące zakup samochodu, motocykla czy nawet motorówki bądź kempingu mają do wyboru dwie formy kredytowania. Jedną z nich jest standardowy kredyt gotówkowy, z którego środki przeznaczymy właśnie na zakup wymarzonego pojazdu. Drugim zaś kredyt celowy, którym niewątpliwie jest kredyt samochodowy. Co istotne, kredyt samochodowy może zostać udzielony nie tylko na auto, ale także inne pojazdy. Wiele zależy od polityki samego banku, jednak zwykle nie ma tutaj większych ograniczeń. Pojawiają się one, dopiero gdy kredyt samochodowy chcemy przeznaczyć np. na zakup wiekowego / zabytkowego pojazdu, ale to także nie przekreśla szans na finansowanie marzenia. 

Poszukując kredytu samochodowego w Trójmieście, czyli Gdańsku, Gdyni lub Sopocie mamy do dyspozycji te same możliwości finansowania, co w każdym innym regionie Polski. Z racji położenia (nad ukochanym Bałtykiem) wiele osób z Trójmiasta poszukuje odpowiedniego finansowania np. na zakup motorówki czy żaglówki. Takie “pojazdy” także często finansowane są właśnie kredytem samochodowym, jednak często zdarza się, że banki za wszelką cenę wolą “wcisnąć” kredyt gotówkowy, który jest obarczony niestety większymi kosztami.

Kredyt gotówkowy Trójmiasto na zakup samochodu, łodzi, motocykla

Kredyt gotówkowy ma tę bajeczną cechę, że pieniądze otrzymane od banku możemy przeznaczyć na dowolny, obrany przez nas cel. Instytucji nie interesuje to, na co wydamy środki pochodzące z kredytu gotówkowego, dzięki czemu nie musimy przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów, jak ma to miejsce w przypadku kredytów celowych.

Ta forma finansowania ma jednak pewne minusy, do których zaliczyć możemy m.in. stosunkowo wysokie oprocentowanie. Szczególnie widoczne jest to, teraz gdy Narodowy Bank Polski, rękami członków Rady Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Te zaś wpływają na wysokość oprocentowania kredytów, co powoduje, że zmniejsza się w ten sposób nasza zdolność kredytowa, a raty kredytów rosną z miesiąca na miesiąc. Warto w tym miejscu dodać, że rok 2022 będzie obarczony kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, co trzeba bezwzględnie wziąć pod uwagę, rozważając zaciągnięcie nowego zobowiązania.

Pomocna może być wcześniejsza konsultacja z doświadczonym i co najważniejsze niezależnym ekspertem kredytowym z Trójmiasta, który współpracując z wieloma bankami w Polsce, przedstawi najtańsze oferty kredytów gotówkowych na dowolny cel.

Wróćmy jednak do samego finansowania naszych marzeń kredytem gotówkowym. Tak więc, jak wspomnieliśmy powyżej, jedną z wad kredytów gotówkowych (konsumpcyjnych) jest wysokość oprocentowania. Są one zwyczajnie drogie, a średnie oprocentowanie roczne kształtuje się na poziomie 10 procent.

Kolejnym minusem jest niestety ograniczona kwota, którą możemy uzyskać. I tak jak większość pojazdów możemy sfinansować kredytem gotówkowym, tak już te, których wartość przekracza 200 tys. zł, mogą być poza naszym zasięgiem. Większość banków udziela kredytów konsumpcyjnych właśnie do tej kwoty. Kredyt konsumpcyjny charakteryzuje także stosunkowo niski okres spłat, który wynosi około 10 lat.

Plusem kredytu gotówkowego będzie naturalnie znacznie łatwiejsza procedura jego pozyskania, niż w przypadku kredytu samochodowego, o czym poniżej.

Kredyt samochodowy na łódź, żaglówkę, motorówkę. Gdańsk, Gdynia, Sopot

Kredyt samochodowy większości osób kojarzy się wyłącznie z finansowaniem auta. I nic dziwnego. Już sama jego nazwa bowiem to sugeruje.. Kredyt samochodowy będzie jednak odpowiednim produktem także w przypadku innego typu pojazdów, do których możemy zaliczyć motocykle, motorówki, a nawet helikopter. Taki kredyt także można procedować w bankach, jednak wymaga to naprawdę sporej zdolności kredytowej.

Jaki kredyt na żaglówkę
Kredytem samochodowym możemy sfinansować zakup łodzi, żaglówki czy motorówki. Ekspert kredytowy Trójmiasto.

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem dowolnego pojazdu mechanicznego (lub nie mechanicznego), możemy starać się o udzielenie kredytu samochodowego z okresem spłaty nawet 10 lat. To jeden z większych plusów tego rodzaju kredytów. Kolejną ich zaletą jest naprawdę wysoka kwota, którą możemy pozyskać. W przypadku niektórych pojazdów może ona sięgnąć pół miliona złotych. To powoduje, że kredyt samochodowy możemy przeznaczyć praktycznie na dowolny pojazd.

Do niewątpliwych plusów kredytów samochodowych możemy zaliczyć także znacznie niższe (nawet dwukrotnie) oprocentowanie, niż w przypadku kredytów gotówkowych.

Niewątpliwą wadą kredytu samochodowego będzie konieczność ustanowienia zabezpieczenia na kupowanym pojeździe. Czasem banki przyjmują także inną formę zabezpieczeń, ale do standardów zaliczamy m.in. zastaw rejestrowy na danym aucie czy motocyklu. Niezbędne będzie także wykupienie ubezpieczenia AC na wypadek szkody. Poprzez cesję polisy bank w prosty sposób otrzyma odszkodowanie za utracony pojazd, co zabezpiecza także nas – kredytobiorców.

Rozważając zaciągnięcie kredytu samochodowego na łódź, motorówkę, żaglówkę czy motocykl, musimy jednak pamiętać, że wiele instytucji potrafi promować swoje oferty kredytów gotówkowych, jako “kredyt na samochód”, co nie ma nic wspólnego z kredytem celowym. Nazwa może być myląca, ale są to dwa różne produkty finansowe. Jeśli zależy nam na niskim koszcie kredytu samochodowego najlepiej bezpłatnie porównać oferty wielu banków. Pomocny może być w tym niezależny ekspert kredytowy, który nie pobierze od nas żadnej prowizji.

Zdjęcie główne: FamVelt via Canva. Zdjęcie w treści: nd3000 via Canva.