Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu?

Jeśli zamierzasz w niedługim czasie kupić dom lub mieszkanie i sfinansować ten zakup kredytem hipotecznym, już dziś zacznij się do tego przygotowywać. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zadbaj o swój wizerunek finansowy oraz o wysoką zdolność kredytową. Przed udzieleniem kredytu banki są zobligowane do badania zdolności kredytowej. Służy to do minimalizowania ryzyka ze strony banku. Poprzez analizę wnioskodawców bank wybiera tych kredytobiorców, którzy dają największe prawdopodobieństwo bezproblemowej spłaty kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa jest więc zdolnością do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminach określonych w umowie. To kwota, którą bank jest w stanie pożyczyć danemu klientowi. Dlatego należy odpowiednio wcześniej podjąć kroki, które wpłyną pozytywnie na naszą zdolność kredytow.

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu

Sposoby na dobry w oczach banku wizerunek finansowy:

Przede wszystkim zadbaj o źródło stałych i stabilnych dochodów. Korzystny wpływ na nasz wizerunek ma wykazanie się przez bankiem długim stażem pracy u jednego pracodawcy. Kredytodawcy nie lubią częstych zmian pracy. Dlatego przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny, wstrzymaj się przed zmianą miejsca zatrudnienia. W sytuacji, gdy taka zmiana pracy w znacznym stopniu poprawi twoje zasoby finansowe nie ma co zwlekać, ale trzeba przy tym pamiętać, że niektóre banki wymagają 3-miesięcznego bądź 6-miesięcznego stażu pracy, a w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, trzeba się wykazać nieraz rocznym stażem.

Wpływ na naszą wiarygodność ma także wykonywany zawód i wykształcenie. Banki posiadają statystyki mówiące, że niektóre grupy zawodowe charakteryzują się mniejszym ryzykiem utraty dochodów i tym samym mniejszym ryzykiem niespłacania kredytu hipotecznego. Same banki przygotowują dla tych osób specjalne oferty kredytowe. Mogą one zatem liczyć na szybszą ocenę wniosku i atrakcyjniejsze warunki kredytowania.

Zanim zaczniesz starać się kredyt hipoteczny postaraj się o wkład własny. Im więcej odłożysz własnych pieniędzy, tym mniej zapłacisz za zaciągnięty kredyt. W przypadku posiadania wkładu własnego w wysokości 20% udzielanego kredytu nie są ponoszone koszty związane z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Ponadto, mając pewną sumę własnych środków wystąpisz o niższą kwotę kredytu, co przełoży się na niższe raty i tym samym na wyższą zdolność kredytową.

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego zadbaj o posiadanie historii kredytowej. Taka historia pokazuje kredytodawcy, że dotrzymujesz terminów spłat rat kredytów i że jesteś odpowiedzialny. Dobrym dla banków kredytobiorcą są osoby korzystające z różnych kredytów: odnawialnego, samochodowego, gotówkowego, ratalnego. Obsługujące je terminowo. Źle postrzegana jest natomiast osoba, która posiada kartę kredytową i wykorzystuje ją do maksymalnego przyznanego limitu.

Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego należy także unikać poręczania kredytów dla innych osób.

Istnieje wiele czynników od których zależy zdolność kredytowa i jest wiele sposobów na jej zwiększenie. Warto wcześniej poznać swoje możliwości kredytowe. Skontaktuj się w tym celu z naszym Doradcą Finansowym, który zbada Twoją zdolność kredytową oraz podpowie, co należy zrobić, by poprawić wizerunek finansowy. Korzystając z jego pomocy otrzymasz kredyt dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.