Emerytura

Każdy z nas zaczyna myśleć w pewnym momencie o tym, że w końcu przestanie zarabiać i dostawać co miesięczną pensję. Wówczas otrzymuje się świadczenie w postaci emerytury. Jeśli chodzi o polski system emerytalny, można wyróżnić trzy filary – pieniądze z ZUSu, Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz Indywidualnych Kont Emerytalnych lub Pracowniczych Programów Emerytalnych. Im wcześniej zaczniesz planować swoją sytuację finansową po przejściu na emeryturę, tym lepiej. Wszystkie osoby pochodzące z Trójmiasta i okolic zapraszamy serdecznie do naszego biura w Gdańsku, gdzie doradzamy między innymi w sprawach związanych z wyborem III filaru. Jeśli wydaje Ci się, że sprawy emerytalne jeszcze Cię nie dotyczą, powinieneś dowiedzieć się na ten temat trochę więcej. Możemy objaśnić Ci wszystkie niejasności związane z tym co właściwie dzieje się ze środkami pieniężnymi, które przeznaczone są na wypłatę emerytur.

Jeśli chodzi o I filar, to jest on obowiązkowy. Osoby, które są ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych posiadają swoje konta, na których gromadzone są pieniądze pochodzące z odprowadzanych z pensji składek. Kiedy przechodzisz na emeryturę zgromadzony w ten sposób kapitał zostaje odpowiednio podzielony i ZUS wypłaca Ci co miesiąc określoną kwotę.Z kolei II filar tworzony jest przez PTE – Prywatne Towarzystwa Emerytalne, które prowadzą Otwarte Fundusze Emerytalne. Każda osoba może wybrać PTE samodzielnie. Od tego momentu na zarządzany przez nie fundusz zaczynają wpływać pieniądze, które są częścią składki wpłacanej do ZUSu. W ten sposób gromadzony jest kapitał, który powinien być pomnażany poprzez angażowanie go w bezpieczne inwestycje.

W końcu jest też dobrowolny III filar. Można powiedzieć, że jest to dodatkowa emerytura. Żeby ją otrzymywać trzeba odpowiednio wcześnie zacząć wpłacać wyznaczone kwoty pieniężne stanowiące składki w ramach indywidualnego lub grupowego ubezpieczenia na życie czy w ramach umowy z Towarzyszem Funduszy Inwestycyjnych. Dzięki pomyśleniu o swojej przyszłości wiele lat przed przejściem na emeryturę można potem żyć spokojnie i beztrosko, nie zastanawiając się nad tym czy konieczne będzie wsparcie finansowe rodziny. Nasi doradcy, którzy na co dzień pracują w Gdańsku, ale chętnie spotykają się z klientami z całego Trójmiasta, wyjaśnią Ci jak działają IKE – Indywidualne Konta Emerytalne oraz PPE – Pracownicze Programy Emerytalne. Wspólnie wybierzemy taką ofertę, dzięki której nie będzie martwić się o swoją przyszłość na emeryturze.