O programie "Młodzi oszczędni"

„Młodzi Oszczędni” to nazwa cyklicznego projektu edukacyjnego. W jego ramach odbywa się wiele konkursów, akcji oraz zajęć. Konkursów z roku na rok przybywa i zyskują na nich nie tylko uczniowie, ale także całe szkoły włączające się do programu. Akcje przeprowadzane w ramach programu mają na celu uczulić najmłodszych na ideę bezpiecznego poruszania się w sieci (spotkanie z pancernikiem Hatetepesem). Z powodzeniem organizuje się także rodzinne festyny rekreacyjno – sportowe, które promują oszczędzanie za pomocą przedstawiania impresji muzycznych oraz teatralnych. Organizuje się także „Święto Tabliczki Mnożenia”. Z bony, które w konkursach zdobyły poszczególne szkoły, kupowane są książki do szkolnych bibliotek z najlepszych sieci, czyli salonów EMPIK-u.

Program może się pochwalić organizacją kiermaszów tanich książek, konkursów na hasła, slogany oraz limeryki mających przyczynić się do wytężonego promowania czytelnictwa. Warto także zwrócić uwagę na ogromne powodzenie konkursów „Banknot w oczach SKO –wicza, oraz „Karta płatnicza w oczach SKO – wicza”. W turniejach bankowych dzieci, uczniowie pierwszych klas walczą o tytuł Małego Bankowca. „Wznosimy się w przestworza” to z kolei nazwa warsztatów twórczych, gdzie konstruuje się latawce oraz dekoruje je, by nawiązać tym samym do idei oszczędzania i świadomego wydawania pieniędzy. Wielu uczniów, którzy poznali smak zwycięstwa po wzięciu udziału w programie, odbywało wywiady radiowe. Reporterzy rozgłośni odwiedzali także szkoły i rozmawiali z najmłodszymi na temat systemów oszczędzania we współczesnym świecie.

Dzięki temu, że szkoły czynnie biorą udział w konkursach organizowanych przez SKO, zyskują niezawodne i często także kosztowne pomoce dydaktyczne na najwyższym poziomie. Do tych pomocy zaliczyć możemy między innymi nowoczesne tablice interaktywne, laptopy i komputery stacjonarne do pracowni i bibliotek, sprzęt audiowizualny, meble, a także wybrane elementy placów zabaw. Poprzez szczegółowe rozplanowanie wydatków pieniądze pochodzące od rodziców mogą z kolei zostać przeznaczone na coś innego. Jeszcze lepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy zajęcia z oszczędzania prowadzone są w sposób ciekawy dzięki stosowaniu publikacji dydaktycznych PKO Banku Polskiego. Program jest bardzo wyczulony na działalność charytatywną. Dzieci chętnie angażują się także w ten rodzaj pomocy. Zyskują na tym liczne w naszym kraju Domy Małego Dziecka. Ciekawym elementem programu jest także akcja „Nie marnuj jedzenia – myśl ekologicznie. Wszystkie te zabiegi na przyszłość sprawiają, że z dziecka ze smykałką do operowania pieniędzmi w przypadkowych kwotach wyrośnie osoba w pełni odpowiedzialna już za swoje dorosłe finanse.